piątek, 27 czerwca 2014

Czy drukarki LED zamienią urządzenia laserowe.

Jednym z fundamentalnych etapów w procesie druku laserowego jest naświetlenia bębna OPC pokrytego związkami fotoelektrycznymi. W procesie tym wykorzystywany jest laser a także system optyczny, za sprawą którego jedna wiązka lasera naświetla sukcesywnie, linia po linii pełną szerokość bębna co wymaga oczywiście czasu. Przy pogłębianiu rozdzielczości druku system optyczno-laserowy wymaga jeszcze więcej czasy, ponieważ naświetlanie przebiega punktowo z jednej wiązki laserowej.
W urządzeniach LED wiązkę laserową i system optyczny podmieniono listwą z diodami półprzewodnikowymi LED, dzięki czemu układ może naświetlać kompletną szerokość bębna naraz. Wyjście wydaje się rewolucyjne, ponieważ przekłada się wprost na szybkość druku monochromatycznego, a tym więcej wielobarwnego. Wyklucza także zawodność maszynowego układu laserowo-optycznego – poniektórzy producenci drukarek LED zapewniają dożywotnią gwarancję na układ naświetlania.
Technologia LED w drukarkach ma jednakowoż negatywy. Laser, mimo że absorbuje mu to więcej czasu, może naświetlać bęben w wysokiej rozdzielczości. 1200 dpi w rozdzielczości horyzontalnej wykonywane teraz z pewnością w przyszłości będzie wzrastać. W urządzeniach LED rozdzielczość horyzontalna zależy od gęstości ścieśnienia diod LED na sztabie naświetlającej. W przypadku drukowania dokumentów rozdzielczość drukarek LED jest z pewnością dostateczna ale w fachowych zastosowaniach graficznych właściwie nie znajdzie miejsca. Innym zawężeniem drukarek LED jest nierównomierność naświetlania. W urządzeniach laserowych parametr ten zależy od jednego właściwie jednolitego elementu – lasera, w urządzeniach LED na homogeniczność oddziaływają wszystkie diody LED w sztabie naświetlającej.
Śmiało, technologia LED jest przyszłością urządzeń drukujących, gdyż daje już w tej chwili większą prędkość druku – jeden z głównych parametrów drukarek. Daje też mniejszą zawodność ze względu na mniejszą liczbę ruchomych składników i „wieczność” diod LED. Podniesienie rozdzielczości przez powiększenie gęstości diod i ulepszenie ich jednolitej pracy są z pewności do udoskonalenia.
Koszty eksploatacji w urządzeniach laserowych i LED.
Dla tonera sposób naświetlania bębna niema żadnego znaczenia, więc koszty eksploatacji zależą, jak w większości wypadków, od popularności urządzenia, jeśli chodzi oczywiście o zamienniki.