Proces ten możemy podzielić na etapy: naświetlanie bębna OPC, przenoszenia proszku na bęben, transfer tonera na papier, zapamiętywanie proszku na papierze.
- Naświetlanie bębna OPC. Metaliczny bęben OPC (na ogół koloru jasnozielonego lub niebieskiego) pokryty jest związkami o cechach fotoelektrycznych (selen, krzem amorficzny). Bęben ten zostaje cały naelektryzowany przez elektrodę. Później za pomocą lasera drukarki następuje naświetlenie bębna w wybranych miejscach w zależności od drukowanego obrazu. W miejscach naświetlenia związki fotoelektryczne na bębnie (selen, krzem amorficzny) zaczynają przewodzić prąd co powoduje że w miejscach tych bęben przestaje już być naelektryzowany. Pozostałe miejsca pozostają nadal naelektryzowane tworząc “elektrostatyczny” obraz drukowanej strony.
- Transfer tonera na bęben OPC. W zbiorniku z tonerem umieszczony jest obracający się wałek, który jest nieustająco pokrywany równomierną warstwą proszku, czyli tonera. W trakcie przybliżenia wałka z tonerem do bębna OPC następuje przyciąganie elektrostatyczne i tansfer cząsteczek tonera na bęben OPC jednak wyłącznie w miejscach gdzie pozostał on naelektryzowany. W ten sposób mamy już obraz drukowanej strony na bębnie OPC.
- Przekazywanie tonera na papier. Papier zaczerpnięty z zasobnika transportowany jest nad elektrodą o ładunku przeciwstawnym niż ładunek tonera na bębnie OPC. Owocuje to tym że przechodzący papier dotykając do obracającego się bębna OPC niezwykle swobodnie przejmuje proszek. Mamy już obraz drukowanej strony na papierze, jednakże proszek trzyma się papieru jedynie wskutek przyciągania elektrostatycznego.
- Uwiecznianie proszku na papierze. Papier z proszkiem transferowany jest blisko grzałki, fusera rozgrzanego do 180-200 st. C. Pod wpływem wysokiej temperatury toner topi się na kartce przywierając do niej na dobre. Możemy już zabrać, nadal ciepły, wydruk naszej strony.